Marakeş Balayı Turu

Fas'ın batısında yer alan başkent Marrakesh, karla kaplı Atlas Dağları'nın eteklerinde tüm gizemiyle uzanıyor. Daracık sokaklar kalabalık çarşılara, ferah toprak meydanlara ya da İslami mimarinin örneği büyüleyici saraylara ulaşıyor. Eşinizle birlikte bu mistik atmosferde keşfe çıkmak, içinizi bambaşka duyguların kaplamasına neden olacak.
Başlangıç noktanız kentin dünyaca ünlü meydanı, Djemaa el-Fna olmalı. Meydan adeta bir şenlik alanı. Dev kalabalık, envai çeşit şeyin satıldığı tezgahların arasında karınca hızıyla ilerliyor. Doğu ezgileri eşliğinde kobra oynatanlar, dansçılar, müzisyenler meydanın müdavimleri. Tezgahlarda haşlanmış nohut, baharatlı tavuk, çeşit çeşit meyveler, afrodizyak etkili yemişler ve aşk iksirleri satılıyor. Burada alışverişinizi tamamlayınca ünlü saraylara doğru uzanın. 1578-1602 yıllarında Ahmet El-Mansur tarafından inşa edilen El Badi Sarayı, dünyanın en güzel saraylarından bir tanesi ve 'eşsiz' anlamına gelen ismini fazlasıyla hak ediyor.
Bahai Sarayı ise yüksek tavanlı odaları, geniş bahçesi, sayısız avlusu ve fıskiyeli havuzlarıyla görülmeye değer. Marrakesh Müzesi, Saadian Türbesi, Ali Bin Yusuf Medresesi, İslami Sanatlar Müzesi de ziyaret edilebilir.

Kent, damak tatlarına düşkün çiftlerin ihtiyacını fazlasıyla karşılayacaktır. Uzun yıllar Fransız sömürgesi olan Fas, Fransız restoranları açısından oldukça zengin. Derb Zaouia'da bulunan Le Pavillon, zeytin ağaçlarıyla süslü bir 19. yüzyıl avlusunda hizmet veriyor. Mum ışığında romantik bir akşam yemeği yemek için gidebilirsiniz.

Ama biraz daha geleneksel tatlar arıyorsanız ve yöresel mutfağı keşfetmek istiyorsanız Djemaa el-Fna Meydanı'ndaki Chez Chegrouni'ye gidin. Leziz Fas yemeklerini tadarken bir yandan da dışarıdaki kalabalığı izleyebilirsiniz. Fas mutfağının en ünlü yemeklerinden olan Kuskus ve etle yapılan tajine'yi oldukça güzel yapıyonlar. Bir bardak sıcak nane çayıyla yiyebilirsiniz.