Nerelerden Alışveriş Yapılır
FOTOĞRAF GALERİSİ

 

Geleneksel Çarşılar (SUK)

Suk denilen geleneksel çarşılar her şehrin eski merkezinde, genelde Medina adı verilen suriçi alanda kurulur ve geleneksel fas ürünleriyle sebze meyve pazarları aynı yerdedir. Marakeş gibi turistik şehirlerde hediyelik eşyalar için ayrılan alanlar daha geniştir. Sarhoş edici seslerden, kokulardan ve renklerden oluşan nefis bir deneyim yaşayabilirsiniz.

İç içe geçen fazlasıyla hareketli sokaklarında kaybolup, Fes seramiklerinin ve çömleklerinin inceliğine, Rabat kilimlerinin güzelliğine, Marakeş derilerinin kalitesine ve Essaouira (Suveyre) ahşap ürünlerine hayran kalın. Seyahatinize damga vuracak yaşayan bir gösteri!

Zanaat Merkezleri (Centre Artisanal)

Bu kooperatifler Kültür Bakanlığı tarafından yönetilir. Ülke genelinde her şehirde bulunmaktadır. Birçok ürünü bir araya getiren bu merkezler kaynak ve kalite garantisi sunar. Fiyatlar suk fiyatlarından daha fazladır. Daha sakin bir alışveriş için uygun ama çok eğlenceli olmayan yerlerdir.

Büyük Hediyelik Eşya Mağazaları

Fas'ın Casablanca, Rabat, Marakeş, Fes, Agadir, Tanger, Salé gibi büyük metropolleri suk pazarlarında ya da merkeze daha uzak büyük mağazalara sahiptir. Genelde şehrin kalbinde yer alan bu mağazalarda fiyatlar açık ve pazarlığa kapalıdır. Burada sukların alışılmadık havasını bulamazsınız ama bir seferde ve kısa bir sürede yüzlerce çeşit ürünü fazla vakit kaybetmeden satın alabilirsiniz. Fiyatlar belki pazarlık ederek satın alabileceğiniz rakamlardan daha yüksek olabilir.

Süper / Hiper Marketler

Son zamanlarda süper ve hipermarketler ülkede mantar gibi yayılmaya başladı. Ülkenin 10 büyük şehrinde yaklaşık 40 ticari merkez bulunmakta. Pazar hızlı büyüyen 5 tanesi arasında paylaşılıyor, bunlar; Acima, Marjane, Label vie, Metro ve Aswak Assalam. Türk orijinli BİM süper marketleri de pazarda hızla yayılmakta.

Sayfayı Yazdır
Bizden haber alabilmek için lütfen kutucukları doldurunuz.
Morocco4you Contact : info@fasrehberi.com copyright © 2011 morocco4you.com
352, Boulevard de Bordeaux 20000 Casablanca Morocco
T: +212 522 22 11 33 F: +212 522 22 12 40
BAGDAT CADDESİ NO 146/2 FENERYOLU İSTANBUL
T: +90 216 405 1505 F: +90 216 405 1105