Neler Almalısınız
FOTOĞRAF GALERİSİ

 

Neler almalısınız?

Fas'ta el sanatları ön plandadır. Ülke halkı, yıllar boyu yaşadığı Fransız etkisiyle , Avrupa da talep gören elişlerini ve modelleri Fas becerisiyle kombine etmiştir.

Belki çok klişe ama Fas'ı en iyi temsil edecek olan hediyelik eşya halı ve kilimdir ve genelde bu ürün için devasa suklara sahip Marakeş'le bağdaştırılır. Ama Rabat ve Fes halıcılarıda unutulmamalıdır. Devlet halı üretimini ve satışını yakından takip eder.

Halıların fiyatı değişkendir. Yarım saat pazarlık yapmaktan çekinmeyin. Pazarlığın sonundaki fiyat başta söylenen fiyatın 3'te biri bile olabilir. Halı ve kilim tekniği kullanılarak oluşturulan Berberi halıları ülkemizde pek karşılaşılmayan otantik ve renk ve desenleri ile çok ilginçtir.

Fas'taki en güzel hediyelik eşyalardan bazıları da Essaouira'da üretilir. Fas'ın her yerinde bulamayacağınız ahşap ürünler, mücevher kutuları sandık veya etnik müzik aletleri bulabilirsiniz. Hacmi geniş ahşap eşyalar için uluslar arası bir taşımacı tutulabilir.

Fas kültürü sizi etkilediyse geleneksel kıyafetlere alışmaktan çekinmeyin:

CELLABA: Geleneksel kapüşonlu entari.
BABUŞ: Geleneksel deriden imal edilen terlik benzeri papuç.
FULAR: Güneşten korunmak amacıyla başa ve ya omuzlara atılan rengarenk hafif dokumalar.

Fas mutfağını sevdiyseniz arkadaşlarınıza kuskus ve ya et yemekleri pişirmek için ‘Tajin' denilen güveç kaplardan almaktan çekinmeyin. Baharatları da unutmayın. Suklarda komik fiyatlara satılan baharatlar Fransa'dakilerden daha güzeldir. Naneli çay meraklıları Fransa'da nane bulma ihtimali Fas'a göre daha az olmasına rağmen çaydanlık seti götürmeyi isteyeceklerdir.

Fas'ta çıkan yarı değerli taşlardan da çok hoşlanabilirsiniz. Cilt ve saç süslemek için kullanılan kına ya da ARGAN yağı ve ARGAN yağı ile hazırlanmış farklı kremler ilginç olabilir. Son olarak bir geleneksel fas müzikleri CD'si herkesi binbir gece masalları ambiansına sokabilir.

 

 

 

Sayfayı Yazdır
Bizden haber alabilmek için lütfen kutucukları doldurunuz.
Morocco4you Contact : info@fasrehberi.com copyright © 2011 morocco4you.com
352, Boulevard de Bordeaux 20000 Casablanca Morocco
T: +212 522 22 11 33 F: +212 522 22 12 40
BAGDAT CADDESİ NO 146/2 FENERYOLU İSTANBUL
T: +90 216 405 1505 F: +90 216 405 1105